Titulní obrázek


Stoupá počet padělaných dokladů při koupi ojetých aut

Pokud máte v plánu kupovat ojeté auto, pořádně si zkontrolujte jeho doklady. V současné době totiž rapidně přibývá padělaných dokladů. Upozorňuje na to policejní kontrola vozů dovezených ze zahraničí.

Na padělky upozornila společnost Cebia, která prověřuje původ a historii vozidel. Společnost upozorňuje na nekalé praktiky na trhu ojetých vozidel a doporučuje všem motoristům věnovat dostatek času na jeho prověření před nákupem.

Policejní akce Čistka, která má za cíl kontrolu vozidel dovezených ze zahraničí, odhalila od loňského listopadu 1439 neregulérních dokladů u 949 vozidel dovezených ze zahraničí. Celkovou škodu policisté odhadli na 350 milionů korun, což představuje škodu více než 360 000 korun na vozidle. Jedná se především o dražší ojeté vozy.

Nejběžnějším případem podvodu je registrace odcizeného vozidla na základě pozměněných nebo falešných dokladů. Zloděj vždy při procesu legalizace odcizeného vozidla v Česku pozmění i zemi jeho původu. Častým případem je také takzvané "omlazování", tedy pozměňování data první registrace v dokladech dovezených vozidel. Koncem června společnost uvedla, že zhruba pětina vozidel prodávaných v Česku má nesprávně uvedený nebo zfalšovaný rok výroby. Omlazování vozů vede k jejich předražování o desítky tisíc korun.

Kvůli nebezpečí přihlašování kradených vozů je dnes mimo provoz nový centrální registr vozidel. Někteří úředníci v pátek upozornili, že nový registr nedokáže odhalit kradená auta, protože není spolehlivě propojený s jejich databází. Dnes nelze registr spojit s databází hledaných aut a s evropským registrem identifikačních čísel, takzvaných VIN kódů. Kvůli těmto chybám není možné vozidla přihlašovat. Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po hodině provozu systém spadl. Od této doby se potýká s neustálými problémy, které v nejbližší době zřejmě neskončí.