Titulní obrázek


Vozy Jeep a Fiat se budou vyrábět v italské továrně Melfi

Již nějaký čas se koncern Fiat Group nemohl rozhodnout, zda se chystaná kompaktní SUV značek Jeep a Fiat budou od roku 2014 vyrábět v italské továrně Melfi. Verdikt je již konečně prozrazen. Budou!

V továrně v Melfi se v současnosti vyrábí Fiat Punto. Italská automobilka do modernizace závodu investuje na miliardu eur. Investované finance budou mimo jiné použity na novou lisovnu a svařovnu. Koupeni budou noví roboti na svařování, v lakovně budou zavedeny nové postupy lakování. V rámci modernizace závodu budou upraveny stávající výrobní procesy, které se přizpůsobí modulární platformě označované jako Small Wide. Ta je upravenou verzí platformu Small, využívat ji mohou i větší automobily. Jako první tuto platformu použilo MPV Fiat 500L.

V budoucnu na zdejší výrobní lince budou moci vznikat až čtyři odlišné modely. Denně zde ve třech směnách bude moci být vyráběno až 1.600 aut za den. Výroba v Itálii pomůže zvýšit využití kapacity evropských továren Fiatu, navíc je odpovědí na kritiku, že se vedení Fiat Group v poslední době stará spíše o americkou divizi Chrysler Group než o evropské záležitosti. Dvěmi chystanými SUV jsou Fiat 500X a zatím bezejmenný model značky Jeep, dosud označovaný jako B-SUV.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Automobily budou technicky spřízněné. Crossover 500X se stane nástupcem modelu Sedici, jeho vzhled naváže na modely 500 a 500L. Automobil bude největší z nabízených modelů s číslovkou 500 v názvu, podle Fiatu bude také prostornější než 500L. 500X bude dlouhý zhruba 4,2 metru, nabízen bude s poháněnými předními i všemi koly. Podoba Jeepu B-SUV zatím známá není. Vůz má být nabízen výhradně ve verzi 4x4, v prodeji bude v Evropě, Severní Americe a Asii.